Росіяни завезли на окуповану Херсонщину сибірську виразку
12:06 24 Червня 2026
Актуально
На тимчасово окупованій території Херсонської області російські війська навмисно створюють умови для поширення збудника сибірської виразки. Про це заявили в Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України.
У ГУР повідомляють, що йдеться про звезення туш худоби, інфікованої сибірською виразкою, до скотомогильників в окупованому регіоні. Загалом таких об’єктів у області, за оцінкою розвідки, до пів сотні, а найбільшу загрозу становлять близько десяти — зокрема ті, що розташовані в районах Асканії-Нової, Скадовська та Залізного Порту.
За даними ГУР, заражених тварин окупанти утилізують без дотримання санітарних норм: туші нібито не спалюють, а закопують. Частина скотомогильників, стверджують у розвідці, перебуває у занедбаному стані поблизу доріг та населених пунктів, а відстань окремих об’єктів до житлової забудови становить менше ніж 1 кілометр.
Також у повідомленні зазначається, що захоронення інфікованої худоби не мають належних огорож та захисних споруд, а ґрунт на могилах із часом просідає. Водночас, як заявляють у ГУР, російська окупаційна адміністрація не здійснює обслуговування, необхідного для забезпечення біологічної безпеки.
Окрему небезпеку, за оцінкою розвідки, становить те, що частина таких об’єктів розміщена на територіях із високим рівнем ґрунтових вод, що підвищує ризики поширення збудника. У ГУР нагадують, що збудник сибірської виразки може зберігати життєздатність у ґрунті від кількох десятків до сотні років.
У розвідці підкреслюють: безконтрольне захоронення зараженої худоби та ігнорування заходів безпеки, на їхню думку, є прямою загрозою для цивільного населення на окупованих територіях, а також для аграрного сектору Херсонщини.
Мешканці лівобережжя купують паливо у російських військовиків.