По Херсонщині пройшло торнадо

Видеоматериал

У Херсонській області вперше цього літа зафіксували торнадо. Відповідне відео оприлюнив у своєму Телеграм-каналі Голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін.

Торнадо: небезпечне, але захопливе природне явище

Торнадо, або смерч, являє собою інтенсивний вихровий вітер, що має вигляд воронки, яка тягнеться від основи купчасто-дощової хмари до земної поверхні. Це одне з найнебезпечніших атмосферних явищ, здатне завдати колосальних руйнувань і становити серйозну загрозу для життя людей.

Торнадо формуються за специфічних метеорологічних умов, коли відбувається зіткнення повітряних мас різної температури та вологості. Процес утворення починається з розвитку суперкомірки — потужної грозової хмари з обертальним рухом. Усередині такої хмари формується мезоциклон — вертикальний вихор, який поступово розвивається у видиму конденсаційну воронку. Коли ця воронка досягає земної поверхні, формується повноцінне торнадо.

Фізичні параметри торнадо значно варіюються: діаметр може складати від декількох метрів до 4 кілометрів, висота досягає 10-15 кілометрів, а швидкість пересування зазвичай становить 50-100 км/год. Тривалість існування торнадо коливається від декількох хвилин до кількох годин. Візуально торнадо має характерну воронкоподібну форму темного кольору через підняті з землі пил та сміття, часто супроводжується блискавками та градом і видає характерний гул або рев.

Торнадо здатні руйнувати будівлі, піднімати та переносити важкі предмети на значні відстані, утворювати небезпечні літаючі уламки, перекидати транспортні засоби та серйозно пошкоджувати інфраструктуру. Найбільше торнадо спостерігаються в США, особливо в регіоні, відомому як «Алея торнадо», що охоплює частини Техасу, Оклахоми, Канзасу та Небраски. Також торнадо трапляються в Аргентині, Бразилії, Австралії та окремих районах Європи.

В Україні торнадо є рідкісним явищем, проте останніми роками на Херсонщині було зафіксовано кілька випадків. У вересні 2020 року потужний торнадо пронісся через Велику Олександрівку та прилеглі околиці, а у травні 2021 року смерч прошов над селом Ушкалка, пошкодивши будинки та поваливши дерева. Частина метеорологів вважає, що смерчі на півдні України виникають все частіше через глобальні кліматичні процеси.

slavik.lunio
Редактор