Окупанти змінюють замки у квартирах херсонців та заселяють росіян
14:07 10 Липня

На окупованій території Херсонської області російська влада оголосила про плани надання житла педагогам та медичним працівникам. Однак за цими заявами приховується спроба психологічного тиску на місцеве населення та зміна демографічного складу регіону. Про це під час телеефіру програми “Вгору” розповів Сергій Данилов, заступник директора Центру близькосхідних досліджень.
За словами експерта, окупанти переслідують кілька цілей одночасно.
По-перше, вони намагаються примусити до повернення тих мешканців, які залишили окуповані території. Обіцянки житла для спеціалістів мають створити видимість “нормалізації” життя в регіоні та спонукати людей повернутися.
По-друге, це форма залякування для тих, хто залишився на окупованій території. Окупаційна влада намагається утримати людей від виїзду та попередити будь-які прояви опору незаконній владі. Тих, кого визнають “нелояльними”, можуть позбавити житла.
Сергій Данилов підкреслив важливий момент:
“Після звільнення територій ці ”рішення” не матимуть значення. І зараз вони незаконні. Однак деякі люди вірять, що росія юридично забере їхнє житло. А це шантаж з боку російських окупантів”.
Крім того, експерт вказав на більш масштабну мету Кремля – зміну етнічного складу окупованої Херсонщини. Замість українців планується заселити регіон росіянами, дагестанцями та представниками інших національностей, які лояльні до рф і легше піддаються контролю.
Незаконна націоналізація житла окупантами
Практика примусового відчуження нерухомості на окупованих територіях має системний характер. Наприкінці березня 2024 року окупаційні адміністрації Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей зобов’язали власників житла перереєструвати права власності в “Єдиному державному реєстрі нерухомості” рф.
У червні 2024 року херсонська окупаційна влада опублікувала перелік житлових приміщень, які класифікувала як “безхазяйне” майно. Власникам надали лише 30 днів для звернення до окупаційного Міністерства майнових і земельних відносин у Генічеську з необхідними документами. У разі неявки нерухомість незаконно переходила у власність окупаційної влади.
У жовтні 2024 року Сергій Данилов повідомляв, що на лівобережжі Херсонщини окупанти активно націоналізовують будинки евакуйованих мешканців. У конфісковані приміщення заселяють сім’ї російських військовослужбовців та спеціалістів, включаючи вчителів і лікарів. Якщо власник не з’явився для переоформлення житла за російським законодавством, окупаційна влада його відбирає.
У квітні 2025 року з’явилися повідомлення про те, що на лівобережжі почали змінювати замки у квартирах та будинках власників, які покинули окуповані території.
Сергій Мовчан, керівник департаменту документування воєнних злочинів Української Гельсінської спілки з прав людини, зазначив, що подібна “націоналізація” нерухомості спостерігається ще з 2014 року в окупованому Криму, а згодом поширилася на захоплені частини Донецької та Луганської областей. Після початку повномасштабного вторгнення російські окупанти значно розширили застосування цієї практики.
Мовчан підкреслив, що такі дії є грубим порушенням міжнародного права, зокрема статті 1 Першого протоколу Європейської конвенції захисту прав людини, яка гарантує право на мирне володіння майном.